Comnet

Uygulamada Aç

Bilgi Bankası

Comnet hizmetiniz ile ilgili daha fazla bilgi edinin

İnternetim Yavaş Neler Yapabilirim?

Kategori: Ev/İş İnternet

Yavaş internet hızıyla başa çıkmak için birkaç adımı deneyebilirsiniz.

1. Kablolu Bağlantıyı Deneyin: Eğer mümkünse, bilgisayarınızı veya diğer cihazlarınızı doğrudan modeme veya yönlendiriciye kablolu olarak bağlayarak Wi-Fi'nin oluşturabileceği sinyal kayıplarını önleyebilirsiniz.

Ethernet kablosu, doğrudan bir kabloyla cihazınıza bağlanır, bu da daha kararlı bir bağlantı sağlar. Wi-Fi ise sinyallerin çeşitli engellerle etkilenmesi nedeniyle bağlantı kararlılığında Ethernet'e göre daha az kararlılık sunabilir.

Wi-Fi sinyalleri, çevresel etmenlerden (duvarlar, diğer elektronik cihazlar, metal objeler vb.) daha fazla etkilenirken, Ethernet kablosu doğrudan bağlantı sağlar, bu nedenle çevresel faktörlerden etkilenmez.

2. Yakınlıktaki Engelleri Azaltın: Modeminizle veya yönlendiricinizle arasındaki engelleri azaltmaya çalışın. Modem veya yönlendiriciyi yüksek bir yerde ve açık bir alanda bulundurmak sinyal gücünü artırabilir. Yönlendiricinizin yakınında başka bir elektronik cihaz olmamasına dikkat edin, örneğin televizyon. Yönlendiricinizin etrafında perde, beton, fayans, cam ve kapı gibi engeller varsa, bu bölgedeki Wi-Fi performansının zayıf olabileceğini unutmayın.

3. 5 GHz Wi-Fi Ağı Kullanın: 2.4 GHz Wi-Fi ağı yerine 5 GHz Wi-Fi ağı kullanmanızı öneririz. İki bant arasındaki temel fark kapsama alanı ve veri hızıdır. 2.4 GHz frekans bandı, 5 GHz bandından daha geniş bir kapsama alanı sağlar (sinyal aralığı veya daha geniş sinyal kapsamı), ancak daha düşük veri hızlarıyla mümkündür. 5 GHz bandı, 2.4 GHz bandından daha az bir kapsama alanı sağlar ancak daha yüksek veri hızına sahiptir.

4. Modemi Yeniden Başlatın: Modeminizi fişten çıkarın ve birkaç dakika bekleyin, sonra tekrar açın. Bu işlem modeminizin ön belleğinin sıfırlanmasını sağlar ve bağlantı sorunlarını büyük ölçüde çözebilir.

5. İnternet Hızınızı Kontrol Edin: Hız Testi sitesinden veya uygulamasından 30 dakika aralıklarla farklı sunuculara test gerçekleştirmenizi öneririz.